FJERNVARMECENTRALEN AVEDØRE HOLME
INDUSTRI- OG GRUNDEJERFORENINGEN AVEDØRE HOLME • PUMPE- OG DIGELAGET AVEDØRE HOLME

Historie

Fjernvarmeforsyningen på Avedøre Holme blev etableret i 1966/67.
På forespørgsel hos de daværende grundejere om varmebehov og betingelser blev det besluttet, at varmeanlægget skulle etableres som hedtvandssystem med en fremløbstemperatur på 165o og en afkøling på ca. 80o.
Grunden til, at hedtvandssystemet blev valgt var behovet til forskellige produktionsformål, så som fremstilling af damp og lignende.
Leverancer til dette formål er da også i dag en betydende andel af de samlede leverancer til Avedøre Holmes erhvervsvirksomheder.  

Formål

Fjernvarmecentralen Avedøre Holme’s formål er at drive fjernvarmeforsyning på Avedøre Holme til forsyning af medlemmernes ejendomme med fjernvarme til rumopvarmning, opvarmning af brugsvand samt energi til procesformål.

 

FORENINGERNE AVEDØRE HOLME • NORDHOLMEN 1-3 • 2650 HVIDOVRE • TELEFON: 36 49 38 90 • TELEFAX: 36 49 34 93 • EMAIL: INFO@AVEDORE-HOLME.DK